Silesia Meet Up: Tarnów Opolski (Relacja)

Kilkudziesięciu przedsiębiorców z gminy Tarnów Opolski spotkało się na Silesia Meet Up. To nowa formuła integrowania lokalnego biznesu, która dostarcza właścicielom firm informacji o instytucjach otoczenia biznesu, środkach wsparcia finansowego i o nich samych.

Swoją ofertę zaprezentowało Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, Fundacja Rozwoju Śląska i Izba Gospodarcza Śląsk. Biznesmeni przedstawili krótko swoje firmy, potem była okazja do bezpośrednich rozmów. Wśród najczęstszych problemów lokalnych firm wymieniana była rynkowa dominacja potentatów, którą trudno przełamać. Właściciele biznesów dotkliwie odczuwają także wzrost kosztów produkcji i obawiają się zapowiadanych podwyżek cen energii elektrycznej i gazu, które - w ich ocenie - mogą spowodować poważne kłopoty finansowe.

Przedsiębiorcy chwalili pomysł spotkania, bo jak mówili, mogą się lepiej poznać i współpracować. Korzyści z takiej wymiany doświadczeń widzi również Krzysztof Mutz, Wójt Gminy Tarnów Opolski. - Koronawirus spowodował zawieszenie podobnych spotkań, które organizowaliśmy już wcześniej. Kiedy Izba Gospodarcza Śląsk zaproponowała powrót do tej idei, poczułem, że to jest ten moment. Chcieliśmy wspólnie zaprosić przedsiębiorców z naszej gminy i pokazać im instytucje otoczenia biznesu - wyjaśnia Mutz.

- Feedback był bardzo pozytywny, dlatego chcemy takie spotkania organizować raz na pół roku. Na pewno w nowym okresie programowania środków unijnych, zaprosimy ponownie podmioty wsparcia biznesu, żeby się dowiedzieć, co każdy z nich może zaproponować. Przedsiębiorcy mówili, że najważniejszy dla nich jest osobisty kontakt. Zaczynamy tym samym wchodzić w zachodni krąg myślenia, że nie tylko pieniądze są ważne, ale też komunikacja między firmami - dodaje wójt Tarnowa Opolskiego.

Prezes Izby Gospodarczej Śląsk Claudius Badura podkreśla, że Izba chce wyjść ze swoim doświadczeniem do przedsiębiorców. - W izbie jest ponad 200 firm, co jest ogromnym potencjałem. Wiemy, że nie zawsze firmy mają czas, żeby odwiedzić naszą siedzibę, dlatego my wychodzimy do nich. Na takich spotkaniach jak Silesia Meet Up, przedsiębiorcy mogą dowiedzieć się, co my możemy im zaoferować, a jesteśmy ważnym ogniwem we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki, czy Fundacją Rozwoju Śląska - zaznacza Badura.

- Oferta stowarzyszeniowa dla biznesu jest obecnie szeroka, a Izba Gospodarcza Śląsk chce się wyróżnić. Kiedy pojawiają się np. unijne pieniądze na rozwój i inwestycje, zanim trafią do lokalnych zakładów i firm rodzinnych, muszą przejść przez zarządzające instytucje otoczenia biznesu. Mamy te ścieżki już opracowane i chcemy podzielić się tym doświadczeniem, to nasz atut - podsumowuje Badura.

Spotkanie odbyło się 28 września w Kątach Opolskich. Oprócz przedstawicieli i właścicieli kilkudziesięciu firm z gminy Tarnów Opolski, uczestniczyła w nim również zastępca wójta Magdalena Chudowska, dyrektor OCRG Tomasz Hanzel i prezes Fundacji Rozwoju Śląska Henryk Wróbel.

 

Wszystkie aktualności

Partnerzy